
1. Chcemy, aby społeczeństwo polskie było przyjazne imigrantkom/ imigrantom i przygotowane do integracji z nimi

W przeszłości Polska była krajem wielokulturowym, w którym obok siebie mieszkali ludzie mówiący różnymi językami i wyznający różne religie. Dopiero dramatyczna historia XX wieku uczyniła nasz kraj jednonarodowym. Apelujemy o odrzucenie tego bagażu historii.
2. Dążymy do tego, aby imigranci/imigrantki chcieli działać na rzecz lokalnych społeczności

Działalność społeczna i kulturalna imigrantów jest korzystna zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla nich samych, co potwierdzają przykłady aktywnych działaczy imigranckich, którzy potrafili podjąć taką działalność. Trzeba zrozumieć, że nie jest to łatwe, imigrantów blokuje stres związany ze znalezieniem się w obcym kulturowo środowisku, trudności bytowe, trudności w znalezieniu pracy i/lub przepracowanie, bariera językowa, strach przed niechęcią ze strony Polaków i obawa przed utratą własnej tożsamości. Nie pomagają skomplikowane i niejasne procedury polskiego prawa.
3. Chcemy, aby imigranci/ imigrantki posiadali kompetencje oraz wiedzę potrzebną do podjęcia skutecznej inicjatywy

Imigranci mieszkający w Polsce powinni mieć bezpłatny dostęp do profesjonalnej nauki języka polskiego oraz do elementów edukacji obywatelskiej i prawnej pozwalającej założyć firmę, organizację społeczną, zaplanować i zrealizować inicjatywę społeczną, edukacyjną lub kulturalną.
4. Dążymy do tego, aby wspólny głos imigrantów był zauważany przez opinię publiczną i decydentów

Imigranci w Polsce, skądkolwiek by nie przybyli dzielą, podobny los - sytuację życiową i doświadczenia, mają te same problemy. Niestety, nie stanowią jednolitej grupy, zdolnej do podejmowania inicjatyw i skutecznego lobbyingu. Należy dążyć do tworzenia zrębów ich wspólnej działalności. Stwarza to szansę, że punkt widzenia imigrantów zostanie zauważony przez opinię publiczną.
5. Miasta powinny prowadzić politykę otwartą na imigrantów/ imigrantki

Obecność imigrantów jest korzystna dla społeczności lokalnej. Ważne aby samorządy to zrozumiały i podjęły przemyślaną politykę proimigrancką: aktywnie zachęcały cudzoziemców do przyjazdu, ułatwiały załatwienie formalności oraz zachęcenie ich do aktywności. Miasta powinny szukać formy integracji dostosowanej do swych potrzeb i możliwości.
6. Chcemy, aby imigranci/ imigrantki - rezydenci mieszkający w Polsce mieli bierne i czynne prawa wyborcze na poziomie lokalnym

Dzięki możliwości głosowania i startowania w wyborach samorządowych, rezydenci mogą mieć realny wpływ na lokalną politykę. Ich udział w wyborach podniósłby rangę problemów społeczności imigranckich i zarazem ułatwił wykorzystanie potencjału tych społeczności dla dobra wspólnego.