Imigranci w Polsce, skądkolwiek by nie przybyli dzielą, podobny los - sytuację życiową i doświadczenia, mają te same problemy. Niestety, nie stanowią jednolitej grupy, zdolnej do podejmowania inicjatyw i skutecznego lobbyingu. Należy dążyć do tworzenia zrębów ich wspólnej działalności. Stwarza to szansę, że  punkt widzenia imigrantów zostanie zauważony przez opinię publiczną.

Władze publiczne oraz organizacje pozarządowe powinny uwzględniać opinię środowisk imigranckich przy tworzeniu programów ich dotyczących, widząc w nich partnerów, a nie petentów czy obiekty dzialań.


REKOMENDACJE

Środowiska migranckie

Zarówno formalne organizacje zrzeszające imigrantów, jak środowiska nieformalne powinny tworzyć koalicje robocze oraz wspólnie prowadzić działania rzecznicze. Przedstawiciele różnych grup cudzoziemców powinni współpracować i zabierać głos w ważnych dla nich sprawach. Imigranci powinni zaznaczać swoją obecność w wydarzeniach społeczno- kulturalnych ważnych dla lokalnej społeczności i dla całego kraju.

Instytucje publiczne odpowiadające za ogólnopolskie i lokalne polityki migracyjne

Imigranci powinni być obecni na wszystkich etapach planowania i realizacji polityk migracyjnych - zarówno w czasie tworzenia strategii, jak wdrażania przepisów prawa. Faktyczna obecność przedstawicieli środowisk imigranckich powinna zostać zagwarantowana odrębnymi przepisami i standardami działania przyjętymi przez instytucje publiczne.

Organizatorzy wydarzeń, inicjatyw społecznych

Włączajcie imigrantów do planowania i realizacji lokalnych wydarzeń społeczno - kulturalnych. To się „opłaci” także w tym sensie, że imprezy będą bogatsze i ciekawsze.


WŁĄCZ SIĘ

Imigranci 

Zachęcamy do udziału w III FORUM Polityk Migracyjnych w Warszawie, od 18 do 24 września 2014 (więcej na stronie Fundacji Inna Przestrzeń. Informację również udziela koordynator Forum Anastazja Obarczuk, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Samorządowcy

Zapraszamy do zapoznania się z receptami na partycypację imigrantów, sprawdzonymi przez samorządy wyróżnione w ramach akcji Miasta Otwarte.

Zachęcamy do pamiętania o zapraszaniu imigrantów na wszelkie spotkanie publiczne, a także posiedzenia władz, które mogą dotyczyć ich spraw.

 

sponsorzy projektu