Obecność imigrantów jest korzystna dla społeczności lokalnej. Ważne aby samorządy to zrozumiały i podjęły przemyślaną politykę proimigrancką: aktywnie zachęcały cudzoziemców do przyjazdu, ułatwiały załatwienie formalności oraz zachęcenie ich do aktywności. Miasta powinny szukać formy integracji dostosowanej do swych potrzeb i możliwości.


REKOMENDACJE

Samorządy

Samorządy powinny wprowadzać rozwiązania dotyczące integracji, które odpowiadają ich lokalnej specyfice i wyzwaniom, przed którymi stoją.

Jako punkt wyjścia do określenia takiej polityki można przyjąć zasady stosowane przez Radę Europy i Komisję Europejską w inicjatywie “Miasta międzykulturowe”, której celem jest wykorzystanie potencjału wielokulturowego przez społeczność lokalną.


WŁĄCZ SIĘ

Samorządy

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi sposobami na rzecz zwiększenia partycypacji imigrantów, wprowadzonymi przez samorządy wyróżnione w ramach akcji Miasta Otwarte.

Mieszkańcy

 Sprawdź czy Twoje miasto korzysta z doświadczeń Miast Otwartych - pochwal samorządowców za takie praktyki i zachęć do kolejnych inicjatyw. Jeśli w Twoim mieście nie ma działań na rzecz integracji - upomnij się o nie. 

Pisz mejle, wypowiadaj swoją opinię. Zadbaj o los imigrantów w interesie swojej społeczności. Jeśli jesteś z:

Warszawy - napisz do Pani Prezydent: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.          

Krakowa - napisz do Pana Prezydenta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poznania - napisz do Pana Prezydenta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wrocławia - napisz do Pana Prezydenta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli jesteś z innego miasta, znajdź adres władz swojego miasta i także prześlij swoją opinię.

sponsorzy projektu